Artykuły i porady

Praca zdalna a ochrona danych osobowych

Praca zdalna a ochrona danych osobowych

  • 1 kwietnia 2020
  • Anna Sowa
  • Możliwość komentowania Praca zdalna a ochrona danych osobowych została wyłączona

W ostatnich tygodniach kilkadziesiąt procent pracowników otrzymało dyspozycje wykonywania pracy zdalnej. Urząd Ochrony Danych Osobowych wychodząc naprzeciw obecnej sytuacji pracowników, przedstawił wskazówki dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzanych danych osobowych.

Porady odnoszą się do trzech obszarów: obsługi urządzeń, obsługi poczty elektronicznej, a także dostępu do sieci i chmury. Zgodnie z zaleceniami, pracownik przede wszystkim powinien opierać się na zasadach zawartych w polityce bezpieczeństwa danej organizacji, a także chronić dane osobowe przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich.

Urządzenie a także oprogramowanie powinno być zabezpieczone odpowiednio silnym hasłem, a także zaopatrzone we wszystkie niezbędne aktualizacje, zarówno systemu operacyjnego jak i antywirusowego. Korzystając z poczty elektronicznej, pracownik ma obowiązek upewnić się czy korespondencja zostanie wysłana do właściwego adresata, ponadto powinien zwrócić szczególna uwagę na nadawcę wiadomości. Pracownik nie może otwierać wiadomości od nieznanych nadawców, a tym bardziej pobrać zawartego w niej załącznika.

Jeśli pracownik wykorzystuje sieć i dostęp do chmury, powinien pracować wyłącznie na odpowiednio zabezpieczonym i zaufanym źródle. Obowiązkiem pracownika jest również takie zarchiwizowanie danych osobowych, aby uniemożliwić ich utratę.

W przypadku wątpliwości, a także stwierdzenia naruszenia, pracownik niezwłocznie powinien skontaktować się z osobą odpowiedzialną za ochronę danych osobowych.

https://uodo.gov.pl/pl/138/1459

Tagi: , , , , ,